Poišči buklo

sreda, 16. december 2015

Book Haul #6: November 2015

Čeprav mi branje v zadnjem ne gre najbolje od od rok, mi še vedno preostane brskanje med knjigami in posledično kakšna dobi tudi novi dom.


Verjetno je vsem že dobro poznana Lidlova knjiga zbranih receptov Tomaž vs. Mate. S svojo fizično kvaliteto, lepimi fotografijami in konceptom me je prav presenetila.

Ko brskam po spletni strani Book Depository imam v mislih peščico knjig, ki me zanimajo. Tokrat sem se končno sprijaznila z ceno in kupila Sago vol. 2 Briana K. Vaughana in Fione Staples. Poleti sem prebrala knjigo The Martian (Marsovec) Andya Weira. Svojo najljubšo knjig tega leta preprosto moram imeti v knjižni omari, zato se tokat s klikom pristala v moji košarici. Knjiga Domestique Charlya Wegeliusa govori o karieri profesionalnega kolesarja, ki je celotno kariero kolesarila za uspehe drugih. Knjiga je sicer za mojega očeta, a jo bom z veseljem prebrala tudi sama.

S sestro sva se nekaj dni pred mojim rojstnim dnevom sprehajali po Mladinski knjigi ter brskali predvsem med znižanimi knjigami. Naleteli sva na Bon appetit Desserts Barbare Fairchild. Ob pogledu na to knjigo in zelo nizko ceno, so se mi oči zasvetile. Knjiga je res debela, polna receptov, z le malo fotografijami. Všeč mi je da lahko preberem nekaj o tehniki ter izvem nasvete in trike. Seveda se bo najtežje odločiti, katero slastno slaščico pripraviti. Hvala za darilo sestra.

Sprehodila sem se čez Slovenski knjižni sejem, pograbila priložnost in kupila tretji del sage Pesem ledu in ognja: Vihar mečev Georga R. R. Martina. Knjigo sem si v trdi vezavi že večkrat sposodila v knjižnici, a sem jo vedno le začela brati. Vem, da lahko eno nadaljevanje berem po več mesecev, zato sem si kupila svoj izvod, da mi ne bo potrebo skrbeti zaradi zamudnine.

Navdušenci Harrya Potterja morda veste, da je letos izšel nova različica Kamna modrosti z ilustracijami Jima Kaya. Tako bo sedaj vsako lepo izšlo novo ilustrirano nadaljevanje. Knjiga je enostavno prekrasna, a cena je brez dvoma visoka. Tako sem pograbila priložnost, ko je bila cena na Book Depository znižana za skoraj 50% in jo kupila. Ravno včeraj je prinesel poštar in še enkrat sem se kot pred leti lahko razveselila Harrya Potterja.






Omenila bi še novi album Carrie Underwood Storyteller, ki je vsekakor trenutno moj najljubši album. Album imam na „repeat“, ob zgodbah ki jih tokrat pripoveduje Carrie plešem, se zamislim in prepevam.

Kateri album ali ustvarjalec je trenutno vaš najljubši?

V mesecu decembru ponovno berem trilogijo Njegova temna tvar Philipa Pullmana. Ob 20 obletnici izdaje prve knjige Severni sij, sem se pridružila Jen in Holly ter njunemu „read-along“. Z #JenandHollyHDM se nam lahko na twitterju pridruži še kdo. Jaz po dolgem času uživam v knjigi in obujam stare spomine.

Prijetno branje (in poslušanje), Pina.

ponedeljek, 19. oktober 2015

Velika črna luknja ali zakaj že dolgo nisem ničesar objavila

Za mojo veliko črno luknjo v angleščini obstaja izraz reading slump. Le kako bi temu rekli po slovensko?

Letos mi branje ne gre prav dobro od rok (ali bolje rečeno od oči). Po delu sem imela občutek, da imam čisto scvrte in prazne možgane. Temu primerna je bila tudi moja izbira literature: nezahtevni in pogosto slabo prevedeni romani, o katerih nisem imela kaj veliko napisati. Med počitnicami sem prebrala nekaj zelo dobrih knjig in začasno mi je branje bolje steklo, a to ni dolgo trajalo.

Pri moji črni bralni luknji je najslabši občutek proces iskanja nove knjige. Večinoma vzamem v roke knjigo in na mah preberem poglavje, uživam ter jo odložim. Ko jo nato zopet vzamem v roke, me knjiga niti malo ne zanima več. Zato iz police potegnem novo knjigo. Na koncu končam z razmetanimi knjigami in občutkom tesnobe, sam v mojih rokah ne obstane niti knjiga, ki me v resnici zelo zanima.

Po približno dveh letih sem na novo uredila knjižno omaro, v katero sedaj zopet pašejo vse knjige in še malo prostora je ostalo za nove. Predvsem sem vesela, da imam sedaj urejen bralni kotiček. Po mnogo letih imam sedaj naslonjač. Na koncu sem ga našla v Rutarju. Kot sonce rumene barve in z rahlim retro navdihom je popolna pridobitev zame. Ko bom naletela še na popolno turkizno blazino, bo moj kotiček popoln in upam, da ga bom kmalu lahko dobro izkoristila.



Trenutno berem biografijo o Hieronimusu Bosch (avtor Walter Bosing, založba Tachen) in upam, da iskanje naslednje knjige ne bo nova odisejada.

Imate morda predlog, za katero dobro knjigo naj poprimem?
Pina

torek, 24. marec 2015

Kurban Said: Ali in Nino

Veliko več kot le ljubezenska zgodba postavljena na mejo med Evropo in Azijo.





Avtor: Kurban Said (Lev Nussimbaum)
Naslov: Ali in Nino (Ali und Nino)
Leto izdaje: 2008 (1937)
Prevod: Mojca Kranjc
Založba: Cankarjeva založba
Št. strani: 305
ISBN: 978-961-231-675-4
Žanr: Roman









Vsebina
Ali je musliman in pripada Aziji. Nino je krščanska Gruzijka in pripada Evropi. Ljubezen med njima postavlja pod vprašaj zgodovinski okvir in običaje obeh strani.

Podrobnosti zgodbe bi raje prepustila, da jih odkrije vsak bralec sam. Menim, da je ta knjiga veliko več kot le ljubezenska zgodba. Tu bi že rada povedala, da je knjiga izvrstna in je še vedno (pišem tri tedne po tem, ko sem jo prebrala) povod za razmislek. Iz nekega razloga, mi pisanje o tem delu povzroča težave. Zato mi oprostite, če bo naslednji sestavek brez repa in glave.

Zgodba se odvija med letom 1918 in 1920 na ozemlju, ki ga lahko označimo kot mejo med Azijo in Evropo. Pripovedovalec Ali Kan Shirvanshir izhaja iz stare muslimanske rodbine in nas s svojim pripovedovanjem popelje od Bakuja do Daghestana, Shushe in Perzije.

Slog pisanja je lahek in tekoč ter polen liričnih primerjav. Opisi si tako zaživijo v naših mislih so polni baru in vonjav.
Obokane kupole trgovinic na bazarju so bile v mesečini podobne neštetim balonom, ki jih drži nevidna roka.

Omenila bi čas dogajanja in zgodovinsko ozadje zgodbe. Dogajanje zaznamuje oktobrska revolucija in nastanek Republike Azerbajdžan. Ne moramo se ogniti nekaterim političnim vprašanjem, problemu vojaškega zavzetja območji, naroda in samostojnosti.

Po mojem mnenju najbolj v ospredju stoji problem orientalizma. Kot Edward W Said izpostavlja v svojem delu Orientalizem: Zahodnjaški pogled na Orient, je pojav orientalizma odvisen od našega zahodnega stališča. Tako se pojavljajo pari, pri katerih zahodnjaški pogled nosi „pozitivno“ konotacijo: razumno/čustveno, civilizirano/divje.
Tako zasledimo nasprotja med islamom in krščanstvom, vzhodom in zahodom, mladostnim in starejšim prebivalstvom ter med moškimi in ženskami.

Pri tej knjigi mi je bilo všeč kar nekaj stvari:
  • Všeč mi je lahek način pisanja, polen bogatih in slikovitih primerjav, ki je v nasprotju z resno tematiko v ozadju.
  • Že glavni junak Ali Kan pooseblja vse o čemer roman govori. Razpet je med dva svetova. Živi tradicionalno, a poroči „Evropejko“, se prilagodi tej situaciji in skuša najti ravnotežje.
  • Z vsako stranjo se bralec seznani z novimi tradicijami in običaji, ki so nam v večini neznani.
  • Knjiga odpira vprašanja sobivanja različnih kultur in religij, ki so v današnjem svetu še kako aktualna. Prav tako se ukvarja z vprašanjem naroda in države.
  • Ko sem knjigo prebrala do konca, sem imela občutek, da je se je krog sklenil.
  • Sedaj me neizmerno mika pot v Baku.

Sprva sem imela težave z časovnim okvirom in družbenim okvirom, znotraj katerega so mi bili (in so še) nazivi in družben položaj posameznih oseb uganka.

To delo bi priporočala vsakemu. Morda vas bo zanimala le ljubezenska plat ali pa boste med stranmi našli snov za premislek. Morda vas bo pritegnil film, ki naj bi v kinematografe prišel letos.

Če ste knjigo prebrali, delite vaše misli v komentarjih in mi tako pomagajte, da uredim svoje.

Pina

torek, 24. februar 2015

Nina Garcia: The One Hundred

Od male črne oblekice do copatov in popolne rdeče šminke. 100 kosov z katerimi bo vsaka ženska zablestela s stilom.

Avtor: Nina Garcia (ilustriral Ruben Toledo)
Naslov: The One Hundred: A Guide To The Pieces Every Stylish Woman Must Own.
Leto izdaje: 2008
Založba: Collins Living
Št. strani: 284
ISBN: 978-0-06-166461-8

 
Nekateri poznamo oddajo Project Runway in eno izmed sodnic Nino Garcio. V tej knjigi Nina z nami del 100 kosov, ki bi po njenem mnenju morali biti v omari vsake moderne ženske.

Avtorica skozi prijeten pogovorni slog podaja artike zložene po abecednem vrstnem redu. Knjiga se bere kot priročnik ali skupek idej in predlogov. Včasih kot pogovor z dobro prijateljico.

Vsekakor nikomur ni potrebno v omari imeti vseh navedenih stvari. Predlagane dražje znamke lahko zamenjamo z žepu bolj prijazno različico. A vseeno ne priporočam, da knjigo berete med razprodajami ali na prijetni kavici v svojem najljubšem trgovskem centru, saj obstaja verjetnost, da bo na koncu dneva vaša denarnica veliko lažja. Sama sem raje malo pobrskala po omari in se poslužila ideje ali dveh o kombiniranju kosov.

Nina nam opiše kratko zgodovino kakega kosa ali pa navede ikonske trenutke in osebe povezane z njim. Tisi, ki smo gledali Zajtrk pri Tiffaniyu, imamo v spominu Audrey Hepburn v mali črni oblekici. V knjigi tudi ne manjka nasvetov za najbolj primerno izbiro kosov. Pogosto lahko med branjem pobrskamo z googlom po širnem spletu in si tako ogledamo delo kakega dizajnerja ali ikonsko fotografijo znane igrale, ki jih kot primere navaja Nina.

Najbolj so mi v spominu ostala prekrasne barvne ilustracije – delo Rubena Toleda. Knjigo lahko preberemo od prve do zadnje strani. Lahko jo na slepo odpremo in preberemo le en del, jo le prelistamo. Lahko se pa tudi posvetimo ilustracijam in odmislimo tekst.

Mislim, da bom iz čistega veselja knjigo še kdaj vzela iz sestrine omare in jo prelistala, uživala v ilustracijah in si izposodila kak trik. Ne izključuje niti iskanja tistega v vseh pogledih popolnega krila ali bleščečih natikačev po vseh trgovinah v bližini.

Tako kot Nina sem tudi jaz mnenja, da je na koncu pomemben naš osebni slog in smo le preko njega edinstveni in nezamenljivi, ko se sprehajamo po ulici.

Pina

nedelja, 8. februar 2015

Reader Problems TAG

Ta TAG se mi je ob gledanju YouTuba zdel zanimiv. Vprašanja so tokrat malo daljša in lahko me boste še malo bolje spoznali. 

Na polici neprebranih knjig imaš 20.000 knjig. Le kako se odločiš, katero knjigo boš bral naslednjo?
S procesom eliminacije. Iz knjižne omare povlečem tiste knjige, ki me trenutno zanimajo in nato izločujem toliko časa, dokler me ne ostane le ena.

Prebral si že polovico knjiga, a v njej ne uživaš. Odnehaš ali se prebijaš naprej?
Odvisno od želje. Pri Klicu kukavice sem vztrajala in mi ni bilo žal. Menim, da imamo kot bralci pravico, kadarkoli odložiti knjigo.

Prihaja konec leta in pri izpolnitvi cilja števila prebranih knjig si tako blizu a vseeno zelo daleč. Boš poizkusil nadoknaditi zamujeno in kako?
Svoj cilj na Goodreads-u sem že dosegla in tudi presedla. Na zadano število knjig nisem nikoli gledala resno. Je le zabavna smernica. Če bi bila od cilja oddaljena le za 2 knjigi in manj pa bi ga s kratkimi in lahkimi knjigami skušala doseči.

Naslovnice serije, ki jo obožuješ se ne ujemajo. Kako se sprijazniš?
Tega res ne razumem. Sploh če do spremembe pride pri zadnji knjigi v seriji. Nisem tip človeka, ki bi zato na novo kupil vse knjige. Le vesela nisem spremembe in če mi nova različica res ne ugaja, jo v knjižni omari skrijem na manj vidno mesto.

Bereš knjigo in začel boš jokati v javnosti. Kaj narediš?
To ni problem. Ne spomnim se, kdaj sem nazadnje jokala ob knjigi. Se pa večkrat na glas smejem. Če nisem v prostoru, kjer je obvezna tišina, se seveda zasmejem. Saj vidijo, da nekaj zabavnega berem, morda bi se tudi oni radi smejali.

Nadaljevanje knjige, ki jo obožuješ, je ravno izšlo, a si pozabil, kaj se je dogajalo v prejšnji. Boš ponovno prebral knjigo, ne prebral nadaljevanja ali poiskal povzetek na internetu?
Probam se spomniti. Večinoma pozabim le podrobnosti, ki so včasih lahko ključnega pomena. Že skoraj vsa nadaljevanja so napisana tako, da do določene mere povzamejo glavno dogajanje predhodnih delov (kar je včasih lahko tudi moteče), zato se z mojim slabšim spominom ne obremenjujem. Včasih pač traja malo dlje, da se spomnim in ponovno vživim v zgodbo

Ne želiš, da bi si kdor koli izposodil tvoje knjige. Kako vljudno jih vljudno zavrneš, ko vprašajo?
Hmmmm. Prosim, da bi s knjigo ravnali lepo, pazili na hrbet knjige in ne delali ušes. Če pa res ne bi žela posoditi določene knjige, bi verjetno dejala, da jo ravno berem.

V zadnjem mesecu si vzel v roke in ponovno odložil že 5 knjig. Kako prebrodiš bralno zaporo?
Včasih se ji moraš prepustiti ali kupiti res lepo in zanimivo knjigo.

Izšlo bo veliko knjig, ki jih želiš nujo prebrati. Koliko si jih kupiš?
Navadila sem se, da po polni ceni kupim na enkrat le eno ali dve knjigi. Če bi po čudežu v antikvariatu našla tako hitro po izdaji katero izmed njih, bi jo brez oklevanja dala nov dom.

Kupil si nove knjige, za katere komaj čakaš, da jih prebereš. Kako dolgo bodo samevale na polici, preden jih boš končno vzel v roke?
Če se držim svojega pravila in kupim le dve, potem ju bom v roku meseca ali dveh verjetno prebrala. Če se k meni na enkrat vseli večje število knjig, nerada priznam, da lahko samevajo tudi po lepo ali več.

Vesela bi bila, če bi kak odgovor na vprašanje iz tega TAG-a delili z mano v komentarjih.

Pina

sreda, 21. januar 2015

Book Haul #5: božične pridobitve

Visok kup knjig že kar nekaj časa stoji ob moji nočni omarici. Končno ga bom delila z vami in nato lahko pospravila v omaro. Poleg se je že pojavil nov kup, tako da bo kmalu sledil novi „haul“.

 
Na policah antikvarne prodaje v KOŽ-u sem naletela na knjigo, ki sem jo prebrala že pred leti. V spominu mi je ostala kot super knjiga, zato sem jo kupila. Zanima me, ali je Decmeron v toplicah (The Spa Decameron) Fay Weldon res tako dober, kot se mi je nekoč zdel.


Isti dan sem šla še na knjižni sejem (sedaj res lahko vidite, kako dolgo so te knjige že pri meni) in kupila Kradljivko knjig (The Book Thief) Markusa Zusaka. Knjgo sem prebrala lani in je definitivno najboljša knjiga leta 2014. Enkrat bi si kupila izvod, zakaj torej ne že sedaj. 
 
Z mano domov je šel tudi dvojni CD Michael Bubleja: To be loved in Christmas. Preprosto se za tako ceno nisem mogla upreti.

 
Naslednje knjige so iz nemške strani rebuy. Ko nakupujem tam, vedno pogledam, če imajo knjige iz mojega seznama želja. In ker je le ta zelo dolg, to traja kako uro ali več. Tokrat sem se počutila, kot da bi igrala bing. Kar ne moram verjeti, da sem dobila nekaj knjig iz vrha seznama želja.

Izbrala sem drugo (Rises the night), četrto (When twilight burns) in peto (As shadows fade) knjigo iz serije The Gardella Vampire Chronicles Colleen Gleason. Škoda da niso imeli nemške verzije, saj so naslovnice veliko lepše. Tele mi namreč niti najmanj ne ugajajo.


Ker zelo rada kuham in sem si to knjigo že večkrat sposodila v knjižnici, sem jo tokrat dodala v košarico. Govorim o knjigi Jamie's Ministry of Food (Jamies Kochschule). Kar nekaj receptov sem že poustvarila. Probajte lečno juho s špinačo. Če nimam sveže špinače, uporabim por.


Štiri knjige za kateri sem se tako veselila so Magisterium: The Iron Trial avtoric Holly Blyck in Cassandre Clare ter prvenec Kristine Cashore Graceling. Tu sta še The Giver Lois Lowry in The Day of the Triffids Johna Wyndhama. 
 


Dolgo sem želela prebrati nekaj izpod peresa oziroma tipk Sarah Dessen, zato sem na slepo izbrala njen roman Someone like you.


To je bila res doga objava in upam, da ste se prebili čez njo. Še sama ne vem, s katero knjigo bi začela. Vse me vlečejo k sebi. Verjetno je prav to vzrok, da trenutno ne berem nobene izmed njimi. Je tudi pri vas kdaj tako?
Pina

nedelja, 18. januar 2015

Prebrano v decembru 2014

Prebrano v decembru 2014

V prazničnem mesecu sem prebrala 4 knjige. Še več sem jih kupila. Danes se posvetim le prebranim.

Detektivka izpod peresa vsem znane J. K. Rowling je prva iz serije, ki spremlja zasebnega detektiva Cormorana Strika. Sledimo njegovi osebi zgodbi ter preiskovanju samomora/umora znane manekenke. V načinu pisanja vsekakor prepoznamo avtorico. Mene je bolj pritegnila Cormoranova zgodba.

V drugem delu serije zopet sledimo dogodivščinam Percya in njegovih prijateljev. Glavna nit serije je tokrat bolj v ospredju. Bermudski trikotnik oziroma Morje pošasti je odlično izhodišče za variacijo odisejade. Ta knjiga mi je bila še bolj všeč kot prvi del.

Tanja Heitmann, Nina Blazon, Nora Melling in drugi: Stille Nacht. Magische Liebesgeschichten
Zbirka šestih zgodb izpod peresa različnih avtoric z božično tematiko in magičnimi bitji je lahko brane. Ponavadi nikoli ne berem kratkih zgodb. Vse zgodbe so temeljile na šibki osebi, ki za božič noče biti sama in jo nekdo drug reši in odpelje iz realnega sveta.

Nathan je pol beli pol temi večš. Sledimo njegovemu odraščanju in njegovim težavam. Za svoj sedemnajsti rojstni dan mora prejeti tri darove in postati vešč. Bo postal temi ali beli? Knjiga me ni pretirano potegnila vase. Premisa zgodbe me ni prepričala, z osebami nisem sočustvovala. Zmotil me je tudi prikaz velike mere fizičnega in psihičnega nasilja nad glavnim junakom.

Naj povem še, da sem tekom meseca po približno 60 straneh odložila dve knjigi: Noč zelene vile (Ayfer Tunc) in Knjigarna (Penelope Fitzgerald). Obe sta še vedno na seznamu knjig, ki jih želim enkrat prebrati, a mi tokrat preprosto nista odgovarjali, jaz sem pa želela brati.

Kaj ste prebrali v zadnjem mesecu leta 2014? Kaj z praznično ali zimsko tematiko?
Pina

sobota, 10. januar 2015

Sally Green: Pol temni

Svet belih in temnih vešč v katerem je ujet deček Nathan. Knjiga o iskanju samega sebe in okrutnosti sočloveka.






Avtor: Sally Green
Naslov: Pol temni; prva knjiga trilogije Polovično življenje (Half bad)
Leto izdaje: 2014 (2013)
Prevod: Sanda Šukarov
Založba: Založba Mladinska knjiga
Št. strani: 348
ISBN: 978-961-01-3279-0
Žanr: mladinska fantastika








Vsebina
Nathan živi odmaknjeno življenje z babico in pol sestrama ter pol bratom. V svetu belih njegovo pol belo pol temno poreklo skrbi za nezaupanje. Njegovo odraščanje je polno omejitev in neodgovorjenih vprašanj o starših. Ko bo dopolnil sedemnajst let mora dobiti tri darove ter postati vešč. Bo postal beli ali temni?

Nathan nam omogoči pogled v zgodbo. Pripoved je enostavna s pridihom razmišljanja (predvsem o očetu). Prvih nekaj strani nam pokaže glavnega junaka v kletvi, v ujetništvu. Naše popolno nerazumevanje dogajanja nas žene k branju. Prva tretjina knjige se posveča Nathanovemu otroštvu, druga tretjina njegovemu ujetništvu, v zadnji tretjini pa dogodki vodijo k njegovemu sedemnajstemu rojstnemu dnevu.

Dogajanje je postavljeno v svet, kot ga poznamo. V njem živijo beli in temni vešči. Večinoma se z navadnim človekom (imenovanim bledež) ne srečamo. Gradnja sveta je tako hitra in podana le z malo podrobnostmi. Kraj dogajanja je postavljen v Anglijo, proti koncu v Švico.

Knjiga prikaže nekaj zanimivih družbenih pojavov, ki jih lahko opazimo tudi v realnem svetu. Nerazumevanje in strah sta lahko povod za sovraštvo, izolacijo in nasilje. V knjigi povod in navodila za taka dejanja daje oblast (Svet belih). Dejanja izvršijo posamezniki, ki se čutijo zaščitene.

Glavni junak je podvržen dednosti, sodijo ga po dejanjih njegovega očeta. Včasih sem imela občutek, da se zgodba ne vrti okoli Nathana, ampak okoli njegovega očeta Marcusu. Najbolj zlobni temni vešč je okruten morilec in ima zagotovo nek načrt. Zdi se, da je njegov sin le lutka, sredstvo za dosego cilja tako za njegovega očeta kot tudi za Svet belih, ki upa, da ga bodo lahko uporabili kot orožje. Zanimivo je tudi Nathanov odnos do očeta (ki ga spozna šele na svoj sedemnajsti rojstni dan). V njem vidi svojo rešitev in verjame, da mu oče želi le najboljše.

Z knjigo sem imela nekaj problemov. Prva tretjina knjige se mi je zdela najbolj zanimiva. Druga tretjina se mi je zdela dolg in ponavljajoča. Tretji del je bil zopet malo boljši, a strahotno predvidljiv (sploh zadnjih 50 strani). Noben karakter mi ni bil posebej všeč, na nikogar se nisem navezala.

Fizično in psihično nasilje nad Nathanom, njegovo družino in eno prijateljico meji že skoraj na teror. Tudi v drugih delih knjige je nasilje ključen del dogajanja. Včasih je prikazano zelo nazorno. Mislim, da bi knjiga morala imeti neko opozorilo, tako kot filmi. Knjiga je po starosti oseb očitno namenjena mladostnikom in še mlajšim. Vsekakor jo lahko v roke vzame tudi desetletnik. Kaj mislite, bi tudi knjige morale imeti starostno omejitev in opozorila, ali nas v današnjem času obdaja že toliko drugih stvari z nasilno vsebino, da se ena knjiga izgubi med njimi?

Poleti 2015 izide prevod druge knjige z naslovom Pol divji (Half Wild). Zanima me, kako se bo zgodba odvila. Morda jo bom vzela v roke.

Če ste prebrali knjigo, me zelo zanima vaše mnenje.
Pina

Opomba: knjigo sem prebrala v slovenščini.